Konzervační látky jsou běžnou součástí mnoha produktů, které používáme v každodenním životě. Oční kapky je také často obsahují. Jejich hlavním úkolem je udržet produkt sterilní a zabránit případné bakteriální kontaminaci a následnému znehodnocení produktu.

V očních kapkách je lepší se konzervantům vyhnout, pokud je to možné. Hlavním důvodem je, že působí na povrch oka, především na povrch rohovky. V případě kapek, které obsahují konzervační látky, je snaha, aby jejich koncentrace byla co nejnižší. Problémem bývá, když se takové oční kapky používají dlouhodobě, případně nepřetržitě.

Jsou známé výsledky studií, které ukazují, že konzervační látky v oftalmologických produktech, které se používají delší dobu, působí negativně na povrch očí. Způsobují podráždění, případně vznik syndromu suchého oka. Tehdy je lepší používat produkty bez konzervačních látek.

OCUhyl C je produkt, který neobsahuje konzervační látky a zachování jeho sterility je zajištěno prostřednictvím speciální lahvičky a systému Novelia.

Společnost UNIMED PHARMA používá inovativní systém Novelia, který eliminuje potřebu použití konzervačních látek v roztoku a zabraňuje bakteriální kontaminaci produktu po dobu 3 měsíců.

Protože pacient je na prvním místě, tento inovativní systém spojuje všechny požadavky pacienta. Více dávková lahvička s modrým hrotem vytváří kapky stejné velikosti. Modrý hrot na kapátku slouží pro lepší přesnost při zaměření na oko, má pomocnou, vodicí funkci. Při stlačení lahvičky se uvolní vždy jen 1 kapka, která má stejný objem, je přesně kalibrována. Kalibrované kapky znamenají z hlediska léčby přesné dávkování pro lepší dodržování léčby. Lehce se vytlačí i poslední kapka.