Efektivním řešením v terapii syndromu suchého oka jsou umělé slzy s kyselinou hyaluronovou

Slzný film se skládá ze 3 vrstev: lipidové, vodní a mucinové (hlenové). Porucha kterékoli vrstvy slzného filmu vede k jeho nestabilitě, trhlinám, k různým subjektivním obtížím a zhoršenému vidění.

Vnější lipidová (tuková) vrstva, která se udržuje na povrchu oka, má za úkol oko chránit a zabránit tření, které by jej mohlo poškodit. Při poruše tvorby lipidové vrstvy dochází ke zvýšenému vypařování slz a pacienti mají největší potíže ráno po probuzení. Mají pocit „těžkého otevírání“ očí, jako by měli přilepená víčka k povrchu oka. Nezřídka jsou to také pocity lepivosti, pálení a při těžších změnách může být přítomna až bodavá bolest, která vzniká z drobných defektů na povrchu rohovky po otevření oka.

Pod tukovou vrstvou se nachází vodní vrstva. Při jejím porušení mívají pacienti pocit cizího tělíska v oku či řezání. Příznaky narušení vodní vrstvy se zhoršují navečer. K výraznému zhoršení dochází při sledování televize, práci na počítači, delším čtení a pobytu v klimatizovaných místnostech.

Nejhlouběji (oku nejblíže) se nachází tzv. mucinová vrstva, která zajišťuje, aby všechny ochranné vrstvy držely na povrchu oka. Při její poruše má pacient známky výrazného slzení – „suché mokré oko“. Je to proto, že vodní složka se nemůže správně navázat na povrch oka. To i přesto, že se tvoří v dostatečném množství a vytéká z oka na tvář.

To, kdy pociťujeme potíže, nám může pomoci identifikovat, která ze složek slzného filmu je poškozena. Je nutné si uvědomit, že jen málokdy jsou poruchy izolovány. Většinou jde o kombinované poruchy slzného filmu. Přesnou diagnózu poruch jednotlivých vrstev lze učinit vyšetřením u očního lékaře.

OCUhyl C mohou používat dospělí, mladiství i děti.